AcasaAcasa  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiti | 

ati incercat Firefox? e asa de bun?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
just_jus
Vizitator

MesajSubiect: ati incercat Firefox? e asa de bun?   Sam 29 Oct - 14:56

uitati ce am citit..
" Firefox – un milion de download-uri în cinci zile

Cu câteva zile înainte de termenul stabilit, Mozilla Foundation și-a atins obiectivul stabilit inițial – un milion de download-uri ale browserului Firefox în 10 zile de la lansare.

Lansată în urmă cu cateva zile, prima versiune „preview” a browserului Firefox 1.0 a trecut de bariera primului milion de download-uri încă din a cincea zi, conform Mozilla Foundation. Ieri după masă, numărul download-urilor ajunsese la 1,3 milioane.
Alternativa este, evident, la browserul Internet Explorer al Microsoft.

Mozilla Foundation, desprinsă din AOL Time Warner anul trecut ca o organizație non-profit, continuă dezvoltarea open-source a proiectelor lansate în 1998 de Netscape Communications și divizia sa, Mozilla.org. Considerat un pionier în domeniul dezvoltării proiectelor open-source sponsorizate de o companie, Mozilla nu a reușit însă - până de curând - să creeze un competitor puternic pentru IE.

Lucrurile însă s-au schimbat. În timp ce reputația IE a avut de suferit în urma unor serioase deficiențe de securitate și a anilor care au trecut fără a fi aduse îmbunătății semnificative în ce privește funcțiile oferite utilizatorilor, Mozilla și-a mobilizat toate forțele pentru dezvoltarea browserului Firefox – o alternativă mai mică și mai rapidă a browserulu său, Mozillla. Firefox a început să atragă atenția publicului cu luni bune înainte de lansarea versiunii 1.0 „preview”.

Acum, Mozilla are de înfruntat probleme apărute odată cu succesul: analiza amănunțită a experților în securitate informatică dar și a hackerilor și „asaltul” a zeci de mii de download-uri pe zi.

Demn de remarcat este că recordul celor un milion de download-uri a fost doborât în ciuda faptului că este vorba de o versiune pre-release. Versiunea finală Firefox 1.0 va fi lansată în această toamnă."

Sursa: Chip.ro/CNet

Merita incercat ...nu?
Sus In jos
turculet
Vizitator

MesajSubiect: raspuns   Lun 31 Oct - 21:47

Mie mi se pare bun...dar tot mai bine mergi cu Opera....
Probabil s-a imbulzit lumea sa vada minunea de la inceput.....dar ca orice minune tine 3 zile...
Pentru mine este prea simplu.....si nu-mi permite sa vizualizez download-urile.
parerea mea!!!
Sus In jos

ati incercat Firefox? e asa de bun?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Colegiul Tehnic Danubiana :: INTERNET SI SECURITATE :: NAVIGAREA PE INTERNET-
Mergi direct la: